Săptămâna Comenius 14-18 mai 2012

In cadrul Saptamanii Comenius, Scoala noastra a gazduit activitatea de incheiere, activitate organizata de ISMB, la care au participat toate scolile implicate in derularea unor proiecte europene. Dl. Cristinel Andone, metodist P&P in cadrul ISMB, a descris activitatea si a multumit participantilor si organizatorilor in mesajul urmator:

Stimati colegi,

Am placerea a va informa despre activitatea desfasurata la Scoala cu clasele I-VIII nr. 3, vineri, 18 mai 2012, in cadrul manifestarilor dedicate Saptamanii Comenius.

Intalnirea a debutat cu un spectacol folcloric minunat oferit de princhindeii pregatiti de d-na prof. Aurelia Berusca (gazdele noastre).

Activitatea a durat aproximativ 3 ore, depasind agenda intalnirii, insa nimeni nu a plecat pana ce nu a fost facuta si ultima diseminare.

Experientele au fost dintre cele mai diverse:

1. Folclorul prin proiectul Comenius Multilateral „My Folks of Folks File” – Coord. proiect,prof. Aurelia Berusca – Scoala cu cls. I-VIII Nr. 3 Nicolae Titulescu;

2. Raiul Virtual prin proiectul Comenius Multilateral „Virtual Eden” – CristinelAndone – Şcoala „Elena Văcărescu” Nr. 186;

3. Padurea si moda prin proiectul Comenius Multilateral „Anotaciones a un bosque” – Coord. proiect,prof. Flavia Sima–Liceul Bilingv Miguel de Cervantes;

4. Tehnologia viitorului in educatie prin proiectul ComeniusMultilateral „Teaching innovatively (with focus on ICT) and itsimpact on the quality of Education” – Coord. proiect,prof. Iuia Manicea –  Colegiul National de Informatica “Tudor Vianu”;

5. Circul prin proiectul Comenius –Different is Special (Circus Comenius) – coord. proiect , prof. Ana Maria Badina –Şcoala specială Nr. 7;

6. Educatia adultilor prin proiectul de parteneriat pentru învăţare Grundtvig „BuildingEuropean Methods” – Coord.proiect, prof. Mihaela Bazarciuc – Şcoala Specială Nr. 10;

7. Toleranta prin proiectul Comenius Multilateral „Europe votes for a safe andtolerant school” – Coord. proiect,prof. Mariana Fugaru– Colegiul Tehnic deAeronautica Henri Coanda;

8. Educatia incluziva prin mobilitatea individuală Comenius „Basis for Inclusive Education – metodologiaGrunnlaget” – prof. Mihaela Bazarciuc – Şcoala Specială Nr.10;

9. Cooperarea intre regiuni prin proiectulComenius Regio „Projecting European Future”  – si C2C prin proiectulLeonardo da Vinci TOI „Cradle to Cradle”- InspectorScolar pentru programe si proiecte educationale – prof.Georgiana Bolojan.

Multumim gazdei noastre, Scoala nr. 3, reprezentata prin: dl. dir. prof. Florian Ghita, dna. dir. adj. prof. Iudita Popteanu, dna. prof. Aurelia Berusca, precum si intregului corp profesoral implicat in organizarea evenimentului.

Multumim si dnei. prof. Mihaela Bazarciuc – metodist P&P – Sectorul 1, precum si tuturor colegilor profesori: coordonatori P&P, coordonatori de CE, directori, directori adjuncti, si nu in ultimul rand elevilor prezenti.

Cristinel Andone

5 × 1 =