Diseminări

Vizita în Letonia

În octombrie 2011 a avut loc prima mobilitate a proiectului în Letonia, Regiunea Kandava, la Vane’s Basic Education School – Școală cu clasele I-IX cu 104 elevi. Situată într-o regiune cu puțini locuitori, programul școlar este adaptat nevoilor comunității locale și ale elevilor. Cursurile se axează pe activități practice (tâmplărie și sculptură în lemn, gospodărie, împletituri și cusături tradiționale. Programul școlar este organizat de la 9 la 15, cu masă de prânz la cantina școlii. Au o grădiniță cu program prelungit unde copiii de 5 ani învață scris-cititul, numerele și cifrele. Activitatea artistică se desfășoară la Centrul Cultural di Vane unde se întâlnesc copii, tineri și adulți cu un singur scop: transmiterea și continuarea tradițiilor populare locale și naționale. Sunt mândri de folclorul lor și recunoscuți peste hotare pentru talentul și dăruirea cu care dansează diferite dansuri populare.

Printre tradițiile letone cel mai bine conservate, se numără meșteșugurile pe care le afișează în fiecare moment și spațiu spre a arăta lumii că lucrul de mână este foarte important și valoros pentru ei, că pot trăi din ceea ce produc în casă, în școală sau în timpul liber. Copii sau adulți, letonii duc o viață simplă și liniștită, fără zbuciumul și stresul care carecterizează alte state ale lumii. Kandava, Kuldiga, Vane sau chiar Riga ne-au lăsat impresia că, pentru letoni, timpul are o altă dimensiune. Ai senzația că pătrunzi în lumea poveștilor lui Andersen, cu oameni frumoși, ținute de basm, curățenie și respect pentru natură, puritate sufletească.

sixteen + 1 =